Утрински Весник
Магазин

Древен гроб на Маите пронајден во текот на изградба на железница во Мексико

Древен гроб на Маите пронајден во текот на изградба на железница во Мексико

Мексиканските археолози откопаа богато украсени остатоци од човечки скелет во гробница стара повеќе од илјада години, во област каде што работниците ја завршуваат изградбата на голем туристички железнички проект, соопшти во понеделникот Националниот институт за антиквитети (INAH).

dobivaj vesti na viber

Откритието е направено овој месец за време на археолошките работи, кои се изведуваат паралелно со изградбата на туристичка железница вредна повеќе милијарди долари. Целта на проектот е да се привлечат туристи на многуте древни места на Маите во јужно Мексико, како и во блиските рисорти, како Канкун и Тулум.

Проектот за железницата „Маја воз“ е главен економски развој и приоритет на претседателот Андрес Мануел Лопез Обрадор.

Најновото откритие на гробницата се случи за време на изградба на хотели во близина на главните урнатини на Маите во Паленке во државата Чијапас, дом на некои од најголемите и најсофистицирани урбани центри на древната цивилизација.

Скелетните остатоци се пронајдени во камен ковчег на околу 2 километри од центарот на градот, каде што се наоѓаат високите храмови и комплексот на палатата. Таму, веројатно, бил погребан елитен жител на градот, познат меѓу древните Маи како Лакамха, што на мајански значи ‘Голема вода’.

Во ковчегот имало и три керамички сада, украси за уши и мониста од зелен камен.

Научниците им припишуваат на древните Маи големи достигнувања во уметноста, архитектурата, астрономијата и пишувањето.

Можете да прочитате

По 27 години во Лас Вегас уапсен маж за убиството на раперот Тупак

Ед Ширан ќе објавува албум за секое годишно време

(Видео) Мик Џегер: Каталогот на бендот нема да им го оставам на децата, што ќе им се 500 милиони долари