Утрински Весник
Македонија

Долги колони на граничниот премин „Богородица“, граѓаните не го „пропуштија“ ни овој продолжен викнд

Granica Grcija Bogorodica.jpg

Видео камерите на „Јавното претпријатие за државни патишта“ и овој продолжен викенд на граничниот премин Богородица, за влез во Грција покажуваат голема фреквенција и гужва.

Денеска е Денот на словенските просветители Свети Кирил и Методиј и во Македонија е неработен ден, па голем дел од македонските граѓани ги користат трите неработни дена за да заминат во Грција на море, но и во другите соседни земји. Зголемен интензитет е забележан и на ГП Табановце кон соседна Србија.

Гужвите започнаа уште вчера попладне, кога исто така имаше голем наплив на автомобили на „Богородица“.

Можете да прочитате

Сиљановска Давкова: Војната во Украина не е украински, туку европски и светски проблем

Мијалков се огласи на Фејсбук

66-годишен велосипедист од Скопје по удар од автомобил завршил со тешки повреди