Утрински Весник
Спорт

Де Брујне постави рекорд во Премиер лигата

20240429081012 Big 730x400 91.webp.webp

Фудбалерот од средниот ред на Манчестер сити, Кевин Де Брујне стана сопственик на рекорд во англиската Премиер лига.

Белгиецот вчеравечер го одигра својот 18-ти првенствен натпревар на кој постигна две или повеќе асистенции. Тој е лидер по оваа статистичка категорија во историјата на лигата.

„Граѓаните“ победија со 2:0 и со 79 бода се на втората позиција на табелата зад Арсенал кој има 80, но и натпревар повеќе.

Оваа сезона 32-годишниот Де Брујне одигра 21 натпревар за Сити, постигна шест гола и беше творец на 16 асистенции.

Можете да прочитате

Шпанскиот селектор: Пет репрезентации се фаворити на ЕП

Танкоски следните две сезони во дресот на Вардар

Пепе и Роналдо ја предводат листата на најстари играчи на ЕУРО