Утрински Весник
Магазин

Дали фатаморгана е виновна за потонувањето на Титаник?

688z387 Titanik Atlantik.png

Новата анализа на документите поврзани со бродоломот „Титаник“ пред 112 години укажа на можноста најголемиот патнички брод да потонал во 1912 година поради необичен метеоролошки феномен, таканаречената температурна инверзија, објави неодамна британски „Тајмс“. Како што објаснуваат експертите, оваа појава настанува кога студениот воздух продира под потопол воздух, а историчарот Тим ​​Мартин тврди дека токму тој го предизвикал „Титаник“ да се судри со санта мраз.

Имено, како што објаснува Мартин, на 15 април 1912 година, студениот воздух го пробил предниот дел на топлиот воздух што го носи Голфската струја со помош на Лабрадорската струја. Резултатот од овој феномен, како што објаснува историчарот, било создавање на фатаморгана која би можела да го доведе во заблуда екипажот да верува дека ледениот брег е поблиску или подалеку од местото каде што всушност бил.

Весникот наведува дека бројот на жртвите на „Титаник“, а се проценува дека загинале повеќе од 1.500 патници, можел да биде помал доколку дошол бродот „Калифорнија“, кој наводно бил во непосредна близина во помош. Мартин, како што пренесува „Тајмс“, ја изнесува теоријата дека екипажот на овој брод го видел „Титаник“, но дека фатаморгана предизвикана од временски феномен ги спречила да сфатат дека се работи за океански брод, па морнарите мислеле дека е мал брод.

„Од „Калифорнија“ беа испратени светлосни сигнали со помош на светилка, но бидејќи немаше одговор, нејзиниот екипаж веруваше дека бродот поминал безбедно“, вели Мартин.

Можете да прочитате

Како бесплатно да добиете дневна доза на витамин Д

Поранешната сопруга на Бил Гејтс донира милијарда долари за правата на жените и семејството ширум светот

Премногу сол во храната – ризик од рак на желудникот