Утрински Весник
Спорт

Циципас експресно во третото коло на Австралија опен

Циципас експресно во третото коло на Австралија опен
Ss2

Стефанос Циципас на експресен начин го победи Ринки Хиџиката со 3:0 во сетови за пласман во третото коло на Австралија Опен. Грчкиот тенисер за само час и 33 минути го надигра Австралиецот и му препушти само пет гема.

dobivaj vesti na viber

Хиџиката даде отпор на стартот, играше сигурно до шестиот гем, но тогаш Циципас направи брејк и го освои сетот со 6:3. Гркот потоа за само 26 минути без загубен гем го освои вториот сет, а третиот го доби со 6:2.

Ss1

Шаповалов беше подобар од Даниел во три сета, а и Корда на идентичен начин го победи Ватануки.

Кај дамите, лесен пласман во следната рунда од Австралија опен обезбедија Викторија Азаренка и Марта Костјук.

Ss1

Можете да прочитате

Арсенал пукна „петарда“ во мрежата на Челзи

Албански стратег кој со Шкендија беше шампион во мак-фудбалот е нов тренер на Шкупи

(Видео) Браќата на Јокиќ натепаа навивач на трибина