Утрински Весник
Македонија

Чупеска: Лицемерието на опозицијата никогаш не покажало храброст за непопуларни одлуки од кои зависи опстанокот на државата

Лицемерието на опозицијата „никогаш не покажало храброст за непопуларни политички одлуки од кои зависи опстанокот на земјава, но, затоа има ‘пуна прса’ со мрсни намирници: идентитет, јазик, снопчиња гранчиња од Мусолини и се што нема ама баш никаква врска со демохристијанство, уште помалку со вредности на идеолошки конзистентниот конзервативизам“ пишува професорката Ана Чупеска во нејзината колумна „Кружен тек“.

Таа додава дека лицемерно е да не видиш додека се гради Скопје 2014 за кој се потрошија и искрадоа „тешки милијарди“, дека минималната плата беше 8 илјади денари.

„Лицемерието, веројатно гледа само гола власт: без одговори, без решенија, т.е. без одговорност. Доколку не ги антиципирате иднината и прогресот како пункт, разбирливо е зошто постојано се обидувате да се ситуирате во минатото (антики, мантики, и други трa ла ла). Тоа е само уште еден тажен и неоджлив обид за ескупација, мили мои. Ништо повеќе“ пишува Чупеска.

Професорката во колумната прашува дали опозицијата има подобар план за раст од актуелниот на Фон дер Лајен и дали има решение за преговарачката рамка од ЕУ која постојано ја критикува, како и дали има концепт и одржлива визија за извесност на земјата, бидејќи досега ништо не кажале на овие теми.

Можете да прочитате

Државниот обвинител Коцевски на средба со евроамбасадорот Гир

Бојмацалиев на средба со СВР Тетово: Ја гарантираме безбедноста за секој граѓанин да може да го оствари правото на глас

Внимание: Дали е вистина дека во престапна година не се прават венчавки и свадба