Утрински Весник
Свет

Човекот кој ги организираше нападите на Капитол во 2021 година, доби 17 години затвор

Човекот кој ги организираше нападите на Капитол во 2021 година, доби 17 години затвор

Лидерот на десничарската група „Прауд Бојс“ е осуден на 17 години затвор, една од најтешките казни за упадот на Капитол, објави Би-би-си.

dobivaj vesti na viber

Обвинителите велат дека ветеранот на американската армија Џо Бигс бил мозокот зад упадот на Конгресот на 6 јануари 2021 година.

Бигс побара од судот милост и изрази жалење за своите постапки.

Обвинителите изјавија дека Бигс, ветеран од војната во Ирак и автор на страницата за теорија на заговор „Инфоворс“, користел воени вештини за да управува и контролира голема група мажи под негова команда и да води бунт против владата.

Бигс се гледаше себеси и неговото движење како уште една американска револуција, во која тој и другите патриоти ќе ја преземат власта со сила, велат обвинителите.

Можете да прочитате

Никој не дојде во градинката за аутистичното девојче (6) – случај што го вознемири регионот

Медведев: Последните случувања во Украина не оставаат други опции, освен директен конфликт со НАТО

(Видео) Руските медиуми: „Главниот командант на Црноморската флота е жив и здрав, седи до Шојгу“