Утрински Весник
Свет

Буш: Не знаев дека Пригожин ме послужува со вечера, добро е што сум жив

Буш: Не знаев дека Пригожин ме послужува со вечера, добро е што сум жив

Поранешниот американски претседател Џорџ Буш изјави дека неодамна дознал дека еднаш во Санкт Петербург вечера го послужил никој друг, туку Евгениј Пригожин, пренесуваат медиумите во регионот.

dobivaj vesti na viber

Говорејќи преку видео врска на конференцијата „Европски стратези на Јалта“ во Киев, поранешниот американски претседател беше прашан за неодамнешната смрт на озлогласениот шеф на групата „Вагнер“, а тој рече дека до неодамна не знаел дека јадел храна која му била послужена од Пригожин.

„Она што ме шокираше, е тоа што пред некој ден видов слика од самитот на Г8 во Санкт Петербург каде Пригожин беше момчето кое ме послужуваше со храна. Тогаш беше готвач. Знам само дека преживеав“, изјави Буш во свој стил.

„Слободна Далмација“ пренесува дека неодамна се појавиле фотографии од таа средба од 2006 година, на кои Пригожин му служи вино на американскиот претседател, кој седи на маса со сопругата Лаура и рускиот претседател Владимир Путин и неговата сопруга Људмила.

Можете да прочитате

Се запали траект во море, спасени 177 луѓе: на бродот имало и мигранти, итно реагирала италијанската полиција

Силен земјотрес во Турција, се почувствувал и во Грција

(Видео) Путин се обрати на јавноста, ветува обнова на окупираните територии во Украина