Утрински Весник
Македонија

Бугарија јавно ќе ги објавува имињата на сите македонски граѓани кои извадиле бугарски пасоши

Бугарија јавно ќе ги објавува имињата на сите македонски граѓани кои извадиле бугарски пасоши

Бугарските пратеници со 180 гласа „за“ и ниту еден против или воздржан, на прво читање гласаа за измените во Законот за бугарско државјанство, коишто подрабираат и јавно да бидат објавени сите лица кои во изминатите 22 години се стекнале со бугарски пасош. Измените на законот се очекува да бидат усвоени на второто читање.

dobivaj vesti na viber

Европарламентарецот Андреј Ковачев на социјалните мрежи објави дека законските измени се онесуваат и на тоа церемонијата за добивање бугарско државјанство да биде свечена и јавна.

Со најновата измена,, вели Ковачев, јавно ќе бидат познати и сите сонародници од Република Северна Македонија кои се стекнале со бугарско државјанство во последните 22 години врз основа на докажано бугарско потекло и декларација за бугарска самосвест.

„Така, овие над 120.000 македонски Бугари, меѓу кои и многу поранешни и сегашни политичари, пратеници, министри, градоначалници, раководители на сектори, раководители на партии, сопственици на медиуми и телевизии, новинари, коментатори, како и нивните семејства ќе бидат јавно заштитени од говорот на омраза и дискриминацијата на македонските институции поради тоа што се чувствуваат Бугари. Оние од нив што се ‘принудени’ да се претворат во јавни бугаромразичи само за да го сокријат своето бугарско потекло и самосвест нема да имаат повеќе причина да го прават тоа“, вели Ковачев.

Во изминатите години, голем број македонски државјани аплицираа и извадија бугарски документи за да ја обезбедат својата иднина и да работат во Европската Унија, а на претходниот попис на населението само 3.504 лица се декларираа како Бугари.

Можете да прочитате

Петровска ги посети војниците кои се дел од силите на НАТО во Бугарија

Министерот за внатрешни е против законот за амнестија

Ковачевски во посета на Дојран