Утрински Весник
Македонија

Бујар Османи ја започна посетата на Украина

Бујар Османи ја започна посетата на Украина

Претседавачот на ОБСЕ, Бујар Османи, утрово пристигна на Главната Железничка станица во Киев, каде во својство на Претседавач со ОБСЕ ќе оствари посета на Украина.

dobivaj vesti na viber

Османи, по пречекот веднаш се упати во посета на градот Бородјанка, во киевската област, кој е силно погоден од воените дејствија.

Воедно, во рамките на посетата, предвидени се низа средби со високи претставници на државната власт на Украина.

Посетата на Османи на Киев е во рамките на реализацијата на еден од главните приоритети на Претседавањето – состојбата во Украина, со посебен фокус кон луѓето на терен кои се најпогодени од воената агресија – За луѓето се работи!

Можете да прочитате

Земјава испраќа помош во Турција по катастрофалниот земјотрес

Oсмани: ОБСЕ дава сериозна поддршка преку активности и проекти за борба против антисемитизмот

Ковачевски – ОБСЕ „Квинта“ амбасадори: Северна Македонија е позитивен пример како низ дијалог се наоѓаат решенија кои водат кон стабилност и просперитет