Утрински Весник
Свет

Бројот на загинати во поплавите во јужен Бразил се искачи на 136

Poplai Brazil.jpg

Бројот на загинати во поплавите во бразилската држава Рио Гранде до Сул се искачи на 136, а 125 лица се уште се водат како исчезнати, соопштија локалните власти. Претходно беше соопштено дека во поплавите загинаа 126 лица.

Околу 537.000 луѓе мораа да ги напуштат своите домови поради поплавите.

Обилните врнежи, поврзани со овогодинешниот силен Ел Нињо, предизвикаа неколку реки и езера во тој дел на Бразил да го достигнат највисокото ниво досега и да се излеат од коритата.

Можете да прочитате

Шишињата со неодделиви капачиња од јули стануваат задолжителни низ ЕУ

Шпанија го прекина прогонот на Каталонците кои организираа референдум за независност

Германска влада: Украина ги исполнува условите да преговара за пристапување во ЕУ