Утрински Весник
Спорт

Британскиот тенисер Енди Мареј ќе се врати на теренот на 18 мај во Женева

Download 1 3.jpg

Британскиот тенисер Енди Мареј ќе се врати на теренот на 18 мај во Женева, објавено е денеска на веб-страницата на турнирот во тој швајцарски град.

Организаторите на турнирот од серијата 250 објавија дека на двократниот олимписки и трикратен гренд слем шампион му дале „широка карта“.

Турнирот во Женева ќе се игра од 18 до 25 мај, а меѓу попознатите тенисери ќе учествуваат Норвежанецот Каспер Руд и Американците Бен Шелтон, Тејлор Фриц и Томи Пол.

Мареј (36) така ќе има еден подготвителен турнир пред почетокот на Ролан Гарос, на кој нема настап од 2020 година.

Британецот е на пауза од март поради повреда на зглобот што ја заработи на Мастерсот во Мајами.

Можете да прочитате

Чави: Никогаш не е лесно да го напуштиш клубот на својот живот

(Видео) Тепачка меѓу навивачи на Панатинаикос и Фенербахче во Берлин пред полуфиналната пресметка од Евролигата

Ново разочарување од Ѓоковиќ пристигна од турнирот во Женева