Утрински Весник
Свет

Британски товарен брод оштетен во напад со дронови кај брегот на Јемен

Британски товарен брод бил оштетен од напад со беспилотно летало во Црвеното Море во близина на брегот на Јемен во текот на ноќта, соопшти поморската безбедносна компанија Амбри.

Бродот под знамето на Барбадос претрпел „мали оштетувања“, се вели во соопштението.

Британската агенција за поморска безбедност УКТМО соопшти дека бродот бил оштетен кога бил на 57 наутички милји или околу 105 километри, западно од пристаништето Ходеида, контролирано од Хутите.

Соединетите Држави синоќа извршија нов напад врз Хутите во Јемен, при што беа насочени два беспилотни летала со експлозив, соопшти американската команда за Блискиот Исток (Центком).

Американските сили ги засилија операциите во Јемен и во близина на брегот на земјата разурната од војна, со цел да ги заштитат бродовите во Црвеното Море и Аденскиот Залив од нападите на Хутите.

Бунтовниците Хути ги поддржуваат Палестинците во Газа, каде Израел се бори против исламистичкото движење Хамас.

Можете да прочитате

Лула да Силва не го менува ставот дека Израел извршил геноцид во Појасот Газа

Трамп: Поради обвиненијата против мене, имам поголема поддршка од Афроамериканците

(Видео) Бајден ја прекрсти вдовицата на Навални наместо Јулија ја нарече Јоланда !