Утрински Весник
Свет

Британија: Русите изградија подводна бариера кај мостот на Крим, сакаат да спречат нов напад

Британија: Русите изградија подводна бариера кај мостот на Крим, сакаат да спречат нов напад

Британското Министерство за одбрана во својот дневен извештај за ситуацијата во Украина наведува дека Русија изградила подводна бариера од потонати бродови за да спречи напади на мостот на Крим.

dobivaj vesti na viber

„Теснецот Керч е важен за воена логистичка поддршка на руските сили во окупираните области на регионите Херсон и Запорожје. Русија во голема мера се потпира на Кримскиот мост и траектите за да го премине теснецот и користи низа системи за пасивна одбрана, како што се генератори на чад и подводни бариери, покрај активна одбрана како што се противвоздушните одбранбени системи, со цел намалување на штетите од идни напади“, пишува Министерството.

„Снимките од крајот на август потврдуваат дека Русија создала подводна бариера од потонати бродови и други структури за да ги одврати нападите на беспилотни водени возила (дронови) на мостот на Крим. Има неколку бродови оддалечени 160 метри во областа на јужниот дел на мостот“, се додава.

Според Скај њуз, Русија потопила голем број бродови покрај мостот на Крим користејќи, како што аналитичарите ја нарекуваат „стратегија стара 200 години“ за одбрана од нова закана од дронови на украинската морнарица. Сателитските снимки собрани од Скај њуз покажуваат шест темни објекти кои се појавуваат во низа во близина на Кримскиот мост, познат и како мост Керч.

Можете да прочитате

Се запали траект во море, спасени 177 луѓе: на бродот имало и мигранти, итно реагирала италијанската полиција

Силен земјотрес во Турција, се почувствувал и во Грција

(Видео) Путин се обрати на јавноста, ветува обнова на окупираните територии во Украина