Утрински Весник
Свет

Брисел одобри: Милијарди евра профит од замрзнатите руски средства ќе се насочат кон Украина

Советот на ЕУ одобри резолуција со која се дозволува профитот од рускиот имот да се користи за интересите на Украина.

Депонентите во ЕУ, според објавениот документ, нема да можат да го користат приходот од рускиот имот по сопствена дискреција, туку мора да го чуваат на посебни сметки.

По почетокот на конфликтот во Украина, да потсетиме, ЕУ и земјите од Г7 замрзнаа речиси половина од девизните резерви на Русија во износ од приближно 300 милијарди евра.

Повеќе од 200 милијарди се во ЕУ, најмногу на сметките на белгискиот Euroclear. Компанијата во октомври 2023 година објави дека за девет месеци заработила околу три милијарди евра камата од инвестирање во санкционирани руски средства.

Министерството за надворешни работи на Русија го нарече замрзнувањето на имотот кражба, истакнувајќи дека Брисел цели не само на парите на приватни лица, туку и на јавните фондови.

Можете да прочитате

Лула да Силва не го менува ставот дека Израел извршил геноцид во Појасот Газа

Трамп: Поради обвиненијата против мене, имам поголема поддршка од Афроамериканците

(Видео) Бајден ја прекрсти вдовицата на Навални наместо Јулија ја нарече Јоланда !