Утрински Весник
Свет

Бразил и Франција градат подморници за да го бранат мирот во Европа и Јужна Америка

20240328080232 Big 730x400 6.webp.webp

Францускиот претседател Емануел Макрон и неговиот домаќин, бразилскиот претседател Луис Инасио Лула да Силва, во средата го прославија стратешкото партнерство на двете земји со лансирање француско-бразилска подморница во пристаништето Рио де Жанеиро.

На вториот ден од неговата посета на Бразил, Макрон се сретна со Лула во модерното бродоградилиште Итагуаи за лансирањето на третата од серијата од четири подморници со конвенционален погон на француски дизајн.

Web

Двајцата шефови на држави ја истакнаа важноста на ова партнерство.

„Ова ќе им овозможи на нашите две земји, секоја важна на својот континент, да се подготват да се соочат со оваа неволја, без да се грижат за каква било војна, бидејќи ние сме бранители на мирот во секој момент од нашата историја“, рече Лула.

Повикувајќи се – и покрај несогласувањата, особено во однос на Украина – на „истата визија за светот“ на Париз и Бразил, Макрон ги потврди зборовите на Лула: „Големите мирољубиви сили – Бразил и Франција, мора да признаат дека во сè понеорганизираниот свет, понекогаш ние треба да знаеме како да користиме силен јазик за да го заштитите мирот“.

Можете да прочитате

Кина лансираше сателит кој ќе може да комуницира и од оддалечената страна на Месечината

Пекинг го повика Вашингтон да одигра конструктивна улога на Блискиот Исток

Борис Џонсон не ја отфрла можноста да се врати во политиката