Утрински Весник
Спорт

Браво момци! Македонија го започна ЕП со голема победа над Данска!

Браво момци! Македонија го започна ЕП со голема победа над Данска!

Предводени од фантастичниот Александар Љафтов, Македонија стигна до фантастична 3:1 (22:25, 25:22, 25:19, 25:22) победа над Данска во прекрасна атмосфера во СЦ „Борис Трајковски“ во Скопје, за совршен почеток на третиот обид да се стигне во осминафиналето на континенталниот шампионат.

dobivaj vesti na viber

Првиот сет не беше најдобар за тимот на Јошко Миленковски, откако Данците се одвоија од 12:12, и го освоија првиот сет. Во вториот сет, беше апсолутно израмнето до самиот финиш, кога под крилјата на публиката, Македонија израмни на 1:1. Третиот сет беше апсолутно перфектен, без грешка за високи 25:19, по што Данците се заканија со изнудување на одлучувачки петти сет, водејќи со 21:19, пред Македонците да имаат совршен камбек, и со поенот на Никола Ѓорѓиев да стигнат до славна победа.

Македонија во следното коло, веќе во сабота ја пречекува Црна Гора.

Фото:  Игор Паневски/Топспорт.мк

Standings provided by Sofascore

Можете да прочитате

Барса обвинета за корупција, претседателите на суд

Зидан одбил понуда од Марсеј

Камавинга ќе добие нов договор