Утрински Весник
Македонија

Борисов: Мицкоски го повикувам да престане да зборува, завршија изборите !

Img 8049.jpeg

Поранешниот премиер на Бугарија, Бојко Борисов, му порача на лидерот на ВМРО-ДПМНЕ,Христијан Мицкоски, дека завршиле парламентарните избори во Македонија и дека, како што рече, одговорни изјави.

– Има Договор за добрососедство што го склучивме со РСМ. Го повикувам колегата Мицкоски, тој е мој колега, тој ми е добар пријател, од ЕПП, да престане да зборува, бидејќи изборите поминаа. Му честитав за успехот, но со оваа реторика ја видовте целата бугарска политичка класа воспалена. Ако сака добрососедство, имаме договор, сите ќе си ги мериме приказните, категоричен е лидерот на ГЕРБ Бојко Борисов.

Ова лидерот на ГЕРБ го изјави како првичен коментар за исходот од македонските парламентарни и претседателски избори, а го пренесува дописникот на БГНЕС.

Можете да прочитате

Уапсен неготинец кој и покрај забрана за доближување ја вознемирувал екс партнерката

Парада на гордоста на 22 јуни под слоганот „Спектакуларно неспослушни“

Мојсоска: Прв закон што ќе го поднесеме е Законот за една изборна единица