Утрински Весник
Свет

Борел: Очите на ЕУ и на Западен Балкан денеска се вперени во Охрид

Борел: Србите да се вратат во институциите, Приштина да ги прекине акциите

Високиот претставник на Европската унија за надворешна политика и безбедност, Џосеф Борел, рече дека очите на ЕУ и на Западен Балкан денеска се насочени кон Охрид.

dobivaj vesti na viber

„По интензивната шатл-дипломатија меѓу Белград и Приштина, со претседателот на Србија и Аљбин Курти ќе разговараме за имплементацијата на анексот – составен дел од Договорот на патот кон нормализација на односите“, напиша Борел на Твитер.

Во Охрид денеска се одржува средба на високо ниво во рамки на дијалогот меѓу Белград и Приштина.

Можете да прочитате

(Видео) Екстремни турбуленции на лет до Португалија – има повредени, храната е расфрлана насекаде

Голем шумски пожар во Шпанија, евакуирани над 1.500 лица

Кубанците денеска излегуваат на избори