Утрински Весник
Магазин

Блокатори на диети: Список на намирници од кои не можете да изгубите тежина

Ovaa.jpg

Некои намирници на почетокот може да изгледаат безопасни. За жал, она што го јадеме и како го јадеме може да доведе до опасни состојби како што се срцеви заболувања, проблеми со холестеролот и многу повеќе. Исто така, и покрај таквите напори, многу е веројатно дека нема да изгубите тежина поради нив.

Тестенини

Болонезе, тортиљи, макарони… храната која толку ја сакате е богата со јаглехидрати. Јаглехидратите можат да бидат добри, но доколку се консумираат во големи количини, може да предизвикаат неколку проблеми. На пример, една студија на 117.366 луѓе покажала дека високиот внес на јаглени хидрати може да го зголеми ризикот од срцеви заболувања. Може да го зголеми и нивото на шеќер во крвта, што значително го отежнува слабеењето.

 Диетални сокови

Сакате газирани сокови и не можете сосема да се откажете од нив? Мислите дека е одлична идеја да ја изберете диеталната верзија? За жал, не е баш така. Диететските сокови имаат помалку шеќер, но се покажа дека шеќерот е заменет со засладувачи, како што се аспартам, цикламат и сахарин.

Слично на тоа, диеталните газирани пијалаци се поврзани со разни болести: дијабетес тип 2, висок крвен притисок и срцеви заболувања.

Инстант нудли

Една порција тестенини содржи до 861 mg натриум, а ако го изедете целото пакување, тоа се удвојува на речиси 1.722 mg. И високиот внес на натриум може да предизвика различни проблеми кај луѓето кои се чувствителни на сол. Особено е опасно што таквите луѓе имаат ризик од висок крвен притисок.

Исто така, докажано е дека намалувањето на внесот на натриум го намалува ризикот од кардиоваскуларни проблеми за 30 проценти и дефинитивно треба да биде на листата на храна што треба да се избегнува кога се обидувате да изгубите тежина.

 Повеќето овошни сокови

Ако сакате да изгубите тежина, држете се настрана од овошните сокови. Иако можеби изгледаат како одличен начин да ги добиете витамините, повеќето од нив се високо обработени и содржат многу шеќер. Доколку не можете да си го замислите денот без овошен сок, најдобро е сами да ги направите.

 Која храна никогаш не треба да ја јадете ако сакате да изгубите тежина:

 – Преработено месо

 – Брза храна

 – Чипс и други солени грицки

 – Бел леб

 – Газирани пијалоци

Можете да прочитате

Заврши сезоната на искачување на Еверест, осум лица загинаа

Нов лек за мамурност и пијанство

„Фуриоза“ заработи само 32 милиони долари во првиот викенд