Утрински Весник
Македонија

Битиќи: Коалицискиот капацитет ќе биде одлучувачки за вториот круг на претседателските избори

12122023 Biti I Tribina 3.jpeg

„За вториот круг на претседателските избори клучно ќе биде коалициоскиот капацитет кои ќе го имаат партиите. Да не прејудицираме со волјата на граѓаните, тие ќе избираат на 8 мај и за тоа кој ќе има капацитет за коалицирање и прогрес“, изјави Фамир Битиќи, потпретседател на СДСМ и коносител на листа на кандидати за пратеници на Коалицијата за европска иднина во неговото гостување на ТВ 24.

Зборувајќи за претседателските избори, Битиќи истакна дека денешното гласање покажа дека граѓаните не се инструирани, инструментализирани од било која политичка партија и гласаат по сопствено убедување.

Можете да прочитате

Дизелот повторно поскапува – 24info.mk

Лога: Со распуштањето на Судски совет и Советот на јавни обвинители се загрозува судската независност

Пријавени 47 нови случаи на голема кашлица, вкупно има 746 заболени во државава