Утрински Весник
Свет

Белорусија стана членка на Шангајската организација за соработка

8741563.webp.webp

Белорусија стана членка на Шангајската организација за соработка (ШОС), а одлуката беше официјализирана на состанокот на Советот на шефови на држави на ШОС во Астана.

Белорускиот претседател Александар Лукашенко во Астана изјави дека Минск ќе вложи максимални напори за зголемување на нејзиниот авторитет и бројот на сојузници на организацијата и забележа дека многу белоруски идеи презентирани претходно веќе добија меѓународна поддршка.

– Тоа се однесува на трансфер на технологија, безбедност на информации, транспорт и логистика, индустрија, трговија и инвестиции, објасни белорускиот претседател.

Зборувајќи за безбедноста на храната, Лукашенко истакна дека предизвиците во таа област не доаѓаат само од традиционалните фактори, како што се природните катастрофи, туку и од „вештачките бариери“, вклучително и незаконските санкции за минералните ѓубрива, опремата, патиштата за снабдување.

– Имаме моќ да ги храниме луѓето, елиминирајќи многу противречности и конфликти поради социјалната нееднаквост, недостатокот на храна и ресурси. Ова (ШОС) е исто така взаемно збогатување на културите, што ќе доведе до неизбежно зближување на луѓето, истакна Лукашенко.

Состанокот на Советот на членките на ШОС почна со церемонијата на потпишување на важни документи, а неколку минути подоцна претседателот на Казахстан Касим-Жомарт Токаев го објави приемот на Минск во ШОС.

Можете да прочитате

Колумбија забрани корида – 24info.mk

Се урна балкон, има жртви, 7 деца меѓу повредените во Неапол

По петнаесетдневниот топлотен бран од денеска пад на температурите во Грција