Утрински Весник
Спорт

Бастијанини ќе мора на две операции, по вчерашната несреќа на „Каталуња“

Бастијанини ќе мора на две операции, по вчерашната несреќа на „Каталуња“

Мотоциклистот на Дукати, Енеа Бастијанини, беше еден од петтемина кои вчера паднаа на првиот свиок од Големата награда на „Каталуња“ во Мото ГП, а несреќата започна од него.

dobivaj vesti na viber

Италијанецот заврши со две скршеници и ќе мора да оди на две операции. Тој се здоби со скршеница на левата рака и глуждот на левата нога.

Повредените беа имобилизирани во болница, по што Бастијанини со тимот на Дукати замина во Италија.

Тимот потврди дека операциите на Бастијанини ќе бидат закажани за следните неколку дена.

Бастијанини сигурно ќе го пропушти следниот старт во Мисано, домашната трка на Дукати.

Можете да прочитате

Најмалку три недели пауза за Де Јонг

Гонзалес го продолжи договорот со Фиорентина

Винисиус се враќа