Утрински Весник
Свет

Бајден упати остра критика кон Израел откако во воздушен напад загинаа хуманитарни работници

1706512612 Unnamed File.webp.webp

По израелскиот воздушен напад во кој загинаа неколку странски хуманитарни работници во Појасот Газа, американскиот претседател Џо Бајден упати остра критика до Израел, јави ДПА.

-Ова не е изолиран инцидент. Овој конфликт е еден од најлошите во последно време во однос на тоа колку хуманитарни работници се убиени, рече Бајден во изјавата, додавајќи дека тоа е една од главните причини зошто дистрибуцијата на хуманитарна помош во Појасот Газа е толку тешка.

Според него, „Израел не направи доволно за да ги заштити хуманитарните работници кои се обидуваат да ја достават очајно потребната помош до цивилното население“.

-Инциденти како вчерашниот едноставно не треба да се случуваат, додаде тој.

Британски, австралиски, полски, американско-канадски граѓанин со двојно државјанство и еден Палестинец од хуманитарната група на Светскиот кујнски центар во Појасот Газа беа убиени кога нивниот конвој беше погоден од израелски воздушен напад во понеделникот вечерта.

Израелскиот премиер Бенјамин Нетанјаху рече дека тоа е „трагичен случај на ненамерен напад на вооружените сили врз невини луѓе во Појасот Газа“.

Можете да прочитате

Израелските жители се вознемирени од иранското гранатирање

Њујорк тајмс: Нетанјаху го откажа одмаздничкиот напад врз Иран по телефонскиот разговор со Бајден

Околу 20.000 свињи загинаа во пожар на фарма во Германија