Утрински Весник
Свет

Бајден убедливо победи во Јужна Каролина на изборите за номинација на демократите

Американскиот претседател Џозеф Бајден лесно победи на изборите за претседателска номинација на Демократската партија во Јужна Каролина, победувајќи ги другите демократски кандидати, освојувајќи ги сите 55 делегати на демократите во таа држава.

Бајден ги победи другите демократски кандидати, вклучително и претставникот на Минесота Дин Филипс и авторката Маријана Вилијамсон.

-Во 2020 година, гласачите на Јужна Каролина беа тие што им докажаа на експертите дека грешат. Тие вдадоа нов живот во нашата кампања и не ставија на патот кон освојување на Белата куќа. Оваа година, луѓето од Јужна Каролина повторно зборуваа и таму не е сомнеж дека нè ставија на пат да го направат Доналд Трамп повторно губитник, рече Бајден во изјавата.

Ова прво официјално гласање во трката за номинација на Демократската партија, која Бајден речиси сигурно ќе ја добие, беше првенствено за тестирање на нивото на излезност на гласачите, особено меѓу афро-американскиот електорат.

Можете да прочитате

Борел: Светот не треба да замижува пред трагедијата во Газа

Медведев: Руските сили би можеле да тргнат да го освојуваат Киев

Кличко бара Германија да и испрати на Украина ракети со долг дострел