Утрински Весник
Спорт

Азербејџан побара од ИТФ да го казни Хачанов

Азербејџан побара од ИТФ да го казни Хачанов

Тениската федерација на Азербејџан бара од Меѓународната тениска федерација (ИТФ) да покрене истрага против Карен Хачанов.

dobivaj vesti na viber

Хачанов по пласманот во полуфиналето на Австралија опен испрати поддршка до Република Арцах, инаку азербејџанската провинција Нагорно-Карабах, која има мнозинско ерменско население и која прогласи независност.

Прогласувањето на независноста предизвика тригодишна војна во раните 90. години од минатиот век, а по две децении под ерменска контрола, Азербејџан одеднаш повторно зазеде големи делови од регионот во 2020 година.

Хачанов, на ТВ камерата напиша „Остани силен Арцах“.

Тој рече дека со ова сакал да им одаде почит на своите ерменски корени.

Тениските власти на Азербејџан веднаш и пишаа на ИТФ, побараа казна за Хачанов за да го спречат на турнирите да прави слични „неприфатливи провокации“.

 

Можете да прочитате

Бензема и Вини за голема победа во продолженија во жестокото мадридско дерби

Билбао ја освои „Месталја“ за полуфинале во Кралскиот куп

Реал го доби евролигашкото „Ел класико“ по драматични продолженија