Утрински Весник
Свет

Автобус падна во длабока провалија во Пакистан, најмалку 20 загинати и 21 повреден

Accident.jpg

Најмалку 20 лица загинаа денеска, а 21 е повредено кога автобусот во кој се наоѓале падна во длабока провалија на крајниот север на Пакистан, изјави портпаролот на локалната влада, Фајзулах Фирак.

Несреќата се случила на автономната територија Гилгит-Балтистан.

Фирак рече дека повредените се пренесени во болници.

Можете да прочитате

Гугл поставува кабел со оптички влакна од Африка до Австралија

Состојбата на Фицо е стабилна, забележително е благо подобрување, велат од болницата

Борел: По пресудата на судот во Хаг, ЕУ мора да избере дали ќе ги поддржи меѓународните институции или Израел