Утрински Весник
Свет

Авион ја промашил пистата и слетал во езеро во Франција

Авион ја промашил пистата и слетал во езеро во Франција

Аеродромот во близина на Монпеље, на југот на Франција, денеска беше затворен на неодредено време, откако товарен авион при слетувањето ја прелета неговата писта и се урна во водата на соседното езеро, пренесуваат агенциите.

dobivaj vesti na viber

Три лица во авионот се спасени неповредени од Боингот 737, кој бил натоварен со воздушен товар, пренесува АП.

Несреќата се случи пред зори во саботата, а авионот застана во трска, трева и вода на аеродромот надвор од градот Монпеље, соопштија регионалните власти.

Аеродромот е затворен за патнички и карго летови додека авионот не се премести. Несреќата е под истрага, пишува агенцијата.

Можете да прочитате

Најмалку 35 загинати во Бенин, сведоци велат до пожар дошло поради истоварање бензин

„Имаше силно тресење околу 5 секунди“ – земјотрес почувствуван во Хрватска и Босна и Херцеговина

Лавров: Мировниот план на Киев не е реален, војната ќе се реши на бојното поле