Утрински Весник
Македонија

Атиџе и Штајнмаер си разменија тегли со мед: „Ако ги сакате пчелите, тие ќе ви возвратат“

Атиџе и Штајнмаер си разменија тегли со мед: „Ако ги сакате пчелите, тие ќе ви возвратат“

Хероината од документарниот филм, Атиџе Муратова му подари од својот мед на германскиот претседател Франк-Валтер Штајнмајер.

dobivaj vesti na viber

„Ако ги сакате пчелите, тие ќе ви возвратат”, му ја објасни Атиџе својата врска со пчелите на германскиот претседател, пренесе „Дојче Веле“.

Штајнмајер на Муратова и’ подари мед од негово производство од замокот Берлин.

Германскиот претседател во Старата турска чаршија се сретна со екипата на „Медена земја”.

Претходно, со својот домаќин, претседателот Стево Пендаровски, Штајнмаер во чаршијата пиеше турски чај и се запозна со начинот на изработка на уникатен накит.

Можете да прочитате

(Видео) Стоилковки: Функционерите од власта да одговорат зошто се фотографирале со бегалецот од затвор

„Виз ер“, „Луфтханза“ и „Ејџиан ерлејнс“ доставија понуди на тендерот за субвенции за нови летови

Бугарското МНР со нота ќе бара да им се обезбеди пристап на Бугарите на 4 февруари