Утрински Весник
Спорт

Асефа го сруши светскиот рекорд на маратонот во Берлин

Асефа го сруши светскиот рекорд на маратонот во Берлин

Етиопјанката Тигист Асефа втора година едноподруго триумфираше на маратонот во Берлин, овојпат соборувајќи го светскиот рекорд, истрчувајќи ја трката со време од 2:11:53.

dobivaj vesti na viber

Рекордот е подобар за повеќе од две минути од претходниот светски рекорд во женска конкуренција, кој го држеше Кенијката Бригид Косгеи соо време од 2:14:04, поставен на маратонот во Чикаго во 2009 година.

Можете да прочитате

(Видео) Астон Вила го декласира Брајтон, хет-трик на Воткинс

Џинтоли: Сакавме да го продадеме Влаховиќ…

Ѓорческа ќе се бори за титулата во Куршумлиска бања