Утрински Весник
Свет

Асанж сè уште нема да биде екстрадиран во Америка: Судот во Лондон ја одобри жалбата на основачот на Викиликс

Asanz.jpg
300x250 (7)

Судиите на Високиот суд во Лондон, г-ѓа Викторија Шарп и г-дин Џастис Џонсон, пресудиле дека адвокатите покажале дека Асанж има спорен случај и дека треба да му се даде шанса да го претстави на целосна жалбена расправа.

Во 2010 година, Асанж објави видео од американски воен хеликоптер на кое се гледа убиството на цивили во Багдад. Тој објави и илјадници доверливи документи за воени злосторства во Авганистан и Ирак, за кои американските власти го обвинија за 18 кривични дела во 2019 година, вклучително и хакирање во воените бази на податоци по публикациите за наводното убиство на цивили од страна на американските сили во Авганистан.

Ss1

Првичната затворска казна на Асанж дојде откако тој помина седум години живеејќи во амбасадата на Еквадор во Лондон, откако побара азил таму за да избегне екстрадиција во Шведска под обвинение за силување. Тој се плашеше дека тоа може да доведе до испраќање во САД за да се соочи со обвиненија за Викиликс.

Тој ги негираше обвинувањата за силување, а шведската истрага беше прекината во мај 2017 година.

Ss1

Можете да прочитате

Повеќе од 34 илјади загинати Палестинци во Појасот Газа

(ВИДЕО)Во Турција приведени 36 лица осомничени за поврзаност со „Исламска држава“

Земјотрес со јачина од 4,5 степени ја погоди Турција