Утрински Весник
Спорт

Аргентинец го прифати повикот на Роберто Манчини

Еквадор пред исфрлање од Мундијалот, доказите за „фалсификувањето“ на Кастилјо се огромни!
Ss2

Италијанскиот селектор Роберто Манчини го повика аргентинскиот напаѓач Матео Ретеги (23) за претстојниот квалификациски циклус за Европското првенство.

dobivaj vesti na viber

Италија има проблеми со напаѓачите, поради повреди или лошата форма, Манчини не ги повика Имобиле, Џанлука Скамака и Џакомо Распадори.

Ss1

„Ретеги го следиме веќе некое време, а веќе две сезони игра редовно во аргентинската лига. Има квалитети кои во моментов ни недостасуваат. Мислевме дека нема да сака да ни се приклучи, но тој ја прифати поканата”, изјави италијанскиот тренер.

Ретеги е позајмен играч на Бока Јуниорс во Тигре, а оваа сезона има шест гола на осум натпревари. Тој има и италијански пасош, а аргентинскиот селектор Лионел Скалони не смета на Ретеги.

Ss1

Можете да прочитате

Арсенал пукна „петарда“ во мрежата на Челзи

Албански стратег кој со Шкендија беше шампион во мак-фудбалот е нов тренер на Шкупи

(Видео) Браќата на Јокиќ натепаа навивач на трибина