Утрински Весник
Спорт

Аргентина ја победи Канада и се пласираше во финалето на Копа Америка

20240710080253 Big 730x400 37.webp.webp

Репрезентацијата на Аргентина ноќеска ја победи селекцијата на Канада со 2:0 во полуфиналето на Купот на Америка.

Средбата се одржа на стадионот „Медоулендс“ во Ист Радерфорд (САД).

Во 22. минута Јулијан Алварез го отвори резултатот. Неговиот гол беше единствен во првото полувреме. На почетокот на вториот дел Лионел Меси го удвои водството на Аргентинците и го постави конечниот резултат.

Вториот финалист ќе биде одреден по натпреварот меѓу репрезентациите на Уругвај и на Колумбија (почеток 2 часот по полноќ).

Финалето ќе се игра на 15 јули во Мајами.

Можете да прочитате

Лина Ѓорческа ќе игра полуфинале на фјучeрсот во Рим

Новак Ѓоковиќ по 13. пат ќе игра во полуфиналето на Вимблдон

Одреден е судијата за финалето на ЕУРО 2024