Утрински Весник
Македонија

Антикорупциска ќе го испита случајот со „Еуровиа“, за Ковачевски сомнително е ако донатор добие тендер со највисока, а не со најниска цена

Ковачевски: Ја зацврстуваме соработката со САД, ги промовираме нашите стратешки интереси и на глобален план

Ако тоа што одредена компанија финансирала политичка партија, имало влијание врз изборот за тендер, тоа треба да го провери Државната комисија за спречување корупција (ДКСК) која веќе објави дека ќе отвори случај по тој основ, рече премиерот Димитар Ковачевски.

dobivaj vesti na viber

Премиерот вели дека на тендерот што го објави МНР за салата за претстојниот Самит на ОБСЕ, е избрана најниската понуда, а би било сомнително доколку некој е донатор на одредена политичка партија добие тендер со највисока цена, или пак не е заведен дека е донатор.

Според Ковачевски, во случајот станува збор за тендер што е објавен законски и на кој учествуво заземале повеќе фирми, односно МНР го објави бројот на фирми, како и цените на понудувачите во однос на работата што требале да ја извршат.

„МНР детално информираше колку компании учествувале, какви суми понудиле во однос на извршувањето на работите. Очигледно е дека избрана најниската понуда. Секој од понудувачите има право на жалба согласно со Законот за јавни набавки. Инаку, се работи за компанија која работи и на други инфраструктурни објекти“, рече Ковачевски.

Фирмата „Еуровија“ ДООЕЛ од Желино доби 1.8 милиони евра на тендер за реконструкција на салата „Борис Трајковски“ во пресрет на конференцијата на ОБСЕ што треба да се одржи во декември. Министерот Бујар Османи истакна дека тој не знаел дека фирмата била донатор на ДУИ.

Можете да прочитате

Петровска ги посети војниците кои се дел од силите на НАТО во Бугарија

Министерот за внатрешни е против законот за амнестија

Ковачевски во посета на Дојран