Утрински Весник
Спорт

Англичаните ја нападнаа УЕФА поради спонзорот на Црвена звезда

Англичаните ја нападнаа УЕФА поради спонзорот на Црвена звезда

Манчестер сити, во вторникот ја победи Црвена звезда со 3:1 во првото коло од Лигата на шампионите. Во 45. минута српскиот шампион поведе со голот на Букари, а потоа во вториот дел следуваше пресврт. Алварез во 47. и 60. погоди за 2:1, а Родри во 73. ги постави конечните 3:1.

dobivaj vesti na viber

Англиските медиуми по натпреварот го критикуваа српскиот шампион поради „Гаспром“, главниот спонзор на дресот.

Руската нафтена компанија го спонзорира српскиот шампион повеќе од десет години, а Англичаните пишуваат дека проблемот е што „Гаспром“, доаѓа од Русија која година и пол ја напаѓа Украина.

Англичаните тврдат дека „Гаспром“ ја уништува животната средина.

„Со тоа што продолжува да промовира компании кои ја загадуваат животната средина, УЕФА и помага на климатската криза.

Од нафтени и гасни компании, до авиокомпании и линии за крстарење, „Гаспром“ е најлошиот пример за ова. Не само што е мултинационална компанија која е еден од најголемите загадувачи во светот, туку и нејзиниот профит се влева во воената машина на Путин.

Рекламирањето функционира преку она што психолозите го нарекуваат „ефект на ореол“, каде што гледачите несвесно развиваат позитивни чувства за компанијата поради она со што е поврзана. Од една страна, „Гаспром“ е голем загадувач кој е поврзан со режим кој води нелегална војна, а од друга страна компанија која е поврзана и со врвниот фудбал“.

Можете да прочитате

(Видео) Астон Вила го декласира Брајтон, хет-трик на Воткинс

Џинтоли: Сакавме да го продадеме Влаховиќ…

Ѓорческа ќе се бори за титулата во Куршумлиска бања