Утрински Весник
Свет

„Амнести интернешенел“ бара гонење на иранските власти: Тие извршија невидени злосторства

„Амнести интернешенел“ бара гонење на иранските власти: Тие извршија невидени злосторства

Организацијата за човекови права „Амнести интернешенел“ ги обвини властите во Иран дека извршиле злосторства според меѓународното право откако смртта на Махса Амини предизвика антивладини протести, што ја поттикна меѓународната заедница да започне правна постапка против иранската држава.

dobivaj vesti na viber

„Иранските власти извршија невидени злосторства против луѓето во Иран кои се спротивставија на децениското угнетување и нееднаквост“, рече Џулија Духроу од германскиот огранок на „Амнести интернешенел“.

Во сабота на 16 септември се навршува првата годишнина од смртта на 22-годишната жена која беше убиена од таканаречената морална полиција. Амини почина во притвор откако беше уапсена поради кршење на исламските правила за облекување со тоа што наводно покажала премногу коса под нејзиниот превез, пишуваат медиумите.

„Амнести“ ја повика меѓународната заедница да покрене правна постапка. Тоа е повик до земјите како Германија да ги гонат злосторствата против човештвото извршени во странство, а кои немаат врска со земјата.

„Минатата година, германската влада одигра клучна улога во формирањето на истражна комисија во Иран во рамките на канцеларијата на Високиот комесаријат за човекови права на Обединетите нации. Исто така, од германската влада ја очекуваме оваа јасна посветеност за почитување на човековите права во Иран една година по смртта на Џина Махса Амини“, рече Духроу.

Властите во Иран одговорија на протестите ширум земјата со брутално потиснување на опозицијата.

Најмалку 500 демонстранти се убиени, а десетици илјади луѓе се приведени, според проценките на различни активисти.

Според написите, иранското правосудство егзекутира седум демонстранти. После тоа демонстрациите полека стивнаа.

Денес, многу жени во Иран ги игнорираат исламските правила за облекување во знак на тивок протест.

Можете да прочитате

Се запали траект во море, спасени 177 луѓе: на бродот имало и мигранти, итно реагирала италијанската полиција

Силен земјотрес во Турција, се почувствувал и во Грција

(Видео) Путин се обрати на јавноста, ветува обнова на окупираните територии во Украина