Утрински Весник
Спорт

Американците ја „разбија“ Италија за полуфинале

Американците ја „разбија“ Италија за полуфинале

Американската кошаркарска репрезентација целосно ја оправда улогата на фаворит во четврт-финалето против Италија, победувајќи ги со 100:63 (24:14, 22:10, 37:20, 17:19), за пласман во полуфиналето на Светското првенство во кошарка во Јапонија, Индонезија и на Филипините.

dobivaj vesti na viber

По неочекуваниот пораз од Литванија во последниот меч од групата фаза, тимот на Стив Кер сосема сериозно ги сфати „аѕурите“, правејќи десет поени разлика по првата четвртина (24:14), за потоа целосно да доминира до крајот на мечот за апсолутно
доминантна победа.

Мајкал Бриџис беше лидер на Американците со 24 поени и 7 скока, додека Тајрис Халибартон додаде 18 поени и 5 асистенции.

Следен противник на САД ќе биде подобриот од четврт-финалниот дуел помеѓу Германија и Летонија. Претходно, Србија ја победи Литванија и влезе во второто полуфинале, во кое ќе играат со подобриот од мечот помеѓу Словенија и Канада.

Можете да прочитате

(Видео) Астон Вила го декласира Брајтон, хет-трик на Воткинс

Џинтоли: Сакавме да го продадеме Влаховиќ…

Ѓорческа ќе се бори за титулата во Куршумлиска бања