Утрински Весник
Спорт

Алкараз рутински до четврт-финалето на Флешинг Медоуз

Алкараз рутински до четврт-финалето на Флешинг Медоуз

Актуелниот шампион од САД опен, Шпанецот Карлос Алкараз не се намачи против светскиот број 61., Италијанецот Матео Арналди победувајќи го со 6:3/6:3/6:4 во забавен меч кој траеше два часа за пласман во четврт-финалето, трета година во низа.

dobivaj vesti na viber

На моменти, Алкараз покажуваше дел од својата најдобра игра, а исто така мора да се посочи и одличната игра на Арналди, кој се обиде да ја забавува публиката.

Алкараз направи брејк во шестиот гем за 4:2, по што рутински го освои за само 32 минути, за потоа и во вториот сет да поведе со 2:0, за со уште еден брејк да направи предност од 2-0 во сетови. Арналди, конечно, стигна до брејк за 2:1 водство во третиот сет, но веднаш потоа загуби гем на свој сервис, за во осмиот гем Шпанецот да направи брејк за рутинска победа.

Следен противник за Алкараз ќе биде подобриот од мечот помеѓу Германецот Александер Зверев и Италијанецот Јаник Синер.

Можете да прочитате

Тепачка помеѓу српските навивачи и германската полиција во Минхен пред натпреварот меѓу Данска и Србија

ФСД ќе ја плати казната во УЕФА, а сметката ќе ја испорача до навивачите

Уапсени двајца криминалци – го уценувале семејството на Шумахер, барале 15 милиони евра