Утрински Весник
Спорт

Алкараз го „збриша“ Циципас и закажа супер-полуфинале против Ѓоковиќ

Алкараз го „збриша“ Циципас и закажа супер-полуфинале против Ѓоковиќ

Светскиот рекет број 1, Карлос Алкараз го закажа „финалето пред финале“ на Ролан Гарос, откако го збриша збунетиот Стефанос Циципас за пласман во полуфиналето, каде ќе се судри со Новак Ѓоковиќ, освојувачот на рекордни 22 гренд слем титули, кој денеска покажа дека е подготвен за борба со победата над Карен Хачанов.

dobivaj vesti na viber

Во неверојатно едностран меч, петтиот носител Циципас својата прва брејк-топка ја имашее во финишот на последниот сет, за да покаже отпор кога беше веќе предоцна и на крајот за од два часа да загуби со 6:2/6:1/7:6(5).

Алкараз, кој се промовираше во единствен достоен наследник на големата тројка Ѓоковиќ-Рафа Надал-Роџер Федерер, има позитивен скор против Ѓоковиќ, откако го победи во единствениот меѓусебен меч, минатата година на Мастерсот во Мадрид, исто така на земјена подлога по тешка битка во три сета.

Во другиот дел на ждрепката, утре во преостанатите две четврт-финалиња се среќаваат старите „непријатели“, Холгер Руне и Каспер Руд, односно повратникот на турнејата, Александер Зверев и аргентинското изненадување, Томас Мартин Ечевери.

Можете да прочитате

Миовски во тимот на колото во Шкотска

Ван Бастен: „Укинете го фудбалот кога не знаеме како да однесуваме“

Ди Лоренцо за однесувањето на Осимен: Тимските проблеми ги решаваме во соблекувалната