Утрински Весник
Магазин

Алек Болдвин се изјасни за невин за убиството од небрежност на снимателката

Актерот Алек Болдвин во средата се изјасни за невин за ненамерното убиство и смртта на снимателката Халина Хачинс за време на снимањето на вестернот „Раст“ во Ново Мексико во 2021 година.

По смртта на снимателката Халина Хачинс во октомври 2021 година, големата порота го обвини Болдвин во средината на јануари.

Актерот реши да не разговара со судијата преку видеоврска. Наместо тоа, тој на обвинувањата одговори со писмена изјава.

Според судот, Болдвин мора да исполни неколку услови. На пример, забрането му е да поседува оружје и да пие алкохол или да користи дрога. Нему исто така не му е дозволено да ги напушти САД без судска дозвола.

Обвиненијата против Болдвин беа поднесени во јануари 2023 година, но беа отфрлени три месеци подоцна. Државниот обвинител тогаш изјави дека се потребни дополнителни истраги и форензички анализи.

Болдвин, кој глумеше и го продуцира филмот, го користеше пиштолот додека ја вежбаше сцената кога беше испукан куршумот. Не е јасно како вистинските куршуми завршиле на сетот.

Можете да прочитате

Кралот Чарлс трогнат до солзи од пораките на поддршка

Влажните паметни телефони не се сушат во ќесичка ориз

Судски спор околу „Hotel California“ на „Иглс“