Утрински Весник
Македонија

Ахмети прогласен за почесен граѓанин на Тирана

Ahmeti 1.jpg

– На предлог на градоначалникот Ерион Велиај, Советот на општина Тирана денеска едногласно одлучи да му додели титула „Почесен граѓанин“ на албанскиот политичар Али Ахмети, во знак на благодарност за целиот негов придонес кон албанската заедница во Северна Македонија, јавија медиумите.

Титулата почесен граѓанин на Ахмети се очекува да му биде врачена на 2 мај, од страна на Велиај.

Претходно за почесен граѓанин Ахмети беше прогласен во косовскиот град Призрен

Можете да прочитате

Се зголемуваат случаите со голема кашлица, хоспитализирани нови шест случаи

Скопјанка нападната од својот татко

Изгоре дел од туристичкото вовче Гроздоберко во Кавадарци