Утрински Весник
Македонија

Џафери смета дека Ахмети нема да прифати да биде кандидат за претседател на државата

Talat Aferi.webp.webp

Лидерот на Демократската унија за интеграција Али Ахмети нема да прифати кандидатура за претседател на државата, смета техничкиот премиер Талат Џафери.

-Господинот Ахмети има мисија, а не е претендент за функција колку што знам. И мислам дека нема да прифати да биде кандидат. Нема потреба тој да покажува кој е и колку е после 50 години свој придонес во нештата во оваа држава, и за оваа држава и за граѓаните во оваа држава. Така што, негова мисија е Европа, Европска унија и си работи на таа мисија, рече Џафери при денешната посета на кампусот на Универзитетот „Мајка Тереза” во Скопје.

Web

Џафери смета дека не е приоритет на Ахмети натпреварот по однос на носењето на функција.

Можете да прочитате

(Видео) Јакимовски најави мерка за помош на пенизонерите – гарантирани 25.000 денари за секое пензионерско семејство

Пендаровски: Прифаќам дебата со сите седум кандидати каде било и под какви било услови, нека дојде и Мицкоски како осми шпицен кандидат

Шкријељ: Пендаровски е претседател на сите граѓани со визија за европска иднина