Утрински Весник
Македонија

Џафери ќе информира за работата на техничката Влада

1706947366 Unnamed File.webp.webp

Премиерот на техничката Влада Талат Џафери денеска ќе одржи прес-конференција на којашто ќе се осврне на работата во изминатите 100 дена. 

Техничката Влада  беше изгласана на 28 јануари, 100 дена пред парламентарните избори што се одржаа завчера.

Изборот на  техничката/преодна влада е согласно Пржинскиот договор за надминување на политичката криза од 2015 година.

Примарната функцијата на техничката влада беше да обезбеди фер и демократски избори.

Можете да прочитате

„Мал Битолски Монмартр“ повторно во  Бигорски 

15-годишно девојче исчезна од установа за згрижување деца

Матични се жалат на казни за пречекорувања на издадени лекови, од Фондот велат реакцијата е поради целта за рационално препишување лекови