Утрински Весник
Спорт

Адана Демирспор го купува Аријан Адеми?

Адана Демирспор го купува Аријан Адеми?

Македонскиот репрезентативец Аријан Адеми сака да направи трансфер во Турција. Прволигашот Анада Демирспор е сериозно заинтересиран да го доведе капитенот на Динамо Загреб, а тој побарал и од раководството да му дозволи да го напушти „Максимир“.

dobivaj vesti na viber

Адеми е во Динамо Загреб од 2010 година, има 31 година, а досега за клубот одигра 351 натпревар и постигна 39 гола со 29 асистенции.

Тренер на Адана е Винченцо Монтела, кој бара квалитетен играч за врска. Прва негова опција е Аријан Адеми, а втора Тиму Бакајоко, кој е на излезна врата од Милан, каде не добива минутажа.

Можете да прочитате

Милан има само 2,8 милиони евра за трансфери

По најновите докази за силувањето: Сопругата на Дани Алвеш ги избришала сите заеднички фотографии

Адеми доби понуда од Штутгарт, но Динамо Загреб не му дозволува да замине