Утрински Весник
Магазин

Адам Драјвер не смеел да вози „ферари“ во филмот за Енцо Ферари

Адам Драјвер не смеел да вози „ферари“ во филмот за Енцо Ферари

Адам Драјвер, ѕвездата на најновиот филм што пристигна во Венеција, „Ферари“, откри дека не му било дозволено да вози ниту еден од истоимените тркачки автомобили што се прикажани во биографскиот филм за познатиот италијански производител на автомобили Енцо Ферари.

dobivaj vesti na viber

„Тие беа најстрашните работи на снимањето, но не ми дозволуваа да ги возам автомобилите поради осигурувањето“, им рече Драјвер на новинарите во четвртокот.

Филмот ја прикажува клучната година во животот на Енцо Ферари – 1957 година – додека се бори да ја одржи својата компанија во живот, се соочува со траума во својот личен живот и се бори со големиот локален ривал „Масерати“ за превласт на тркачката патека.

Во режија на ветеранот режисер Мајкл Ман, „Ферари“ содржи адреналински секвенции од црвените спортски автомобили, кои се натпреваруваат на легендарната трка Mille Miglia во Италија, која честопати се покажува како фатална за возачите и за гледачите.

Додека на возачот не му било дозволено да седи во „ферари“, еден од неговите колеги, американскиот актер Патрик Демпси, за некои кадри седна зад воланот на култните автомобили со отворен покрив, кои не нудеа заштита на изложените возачи.

„Ферари“ е еден од 23-те филма што се натпреваруваат за престижната награда „Златен лав“ на Филмскиот фестивал во Венеција, кој ќе трае до 9 септември.

Можете да прочитате

Холивуд се подготвува за делумно враќање на работа, постигнат е договор за прекин на штрајкот на писателите

(Видео) Двојници на Дел Бој и Родни станаа хит на ТикТок

Древен гроб на Маите пронајден во текот на изградба на железница во Мексико