Утрински Весник
Спорт

АБА 2 Лига: МЗТ загуби од Широки во последното коло

20240324210006 Big 730x400 41.webp.webp
300x250 (7)

Екипата на МЗТ Скопје Аеродром загуби од екипата на Широки со 82:79 во последното коло од регуларниот дел од АБА 2 конкуренцијата. 

Аеродромци беа во постојан резултатски дефицит во првото полувреме, а ништо подобро не играа „металците“ ниту во второто.

300x250 (7)

Во последните две минути, „металците“ направија невидени (16-0), стигнаа на само еден посед негатива (77:80). Но им останаа само, нецели 16 секунди да направат чудо, и да победат!

Но Делалиќ не ја искористи (прет)последната прилика на мечот, не погоди тројка која ќе донесеше израмнување. Недолго потоа, при резултат (82:79), шанса за истото доби и Миловановиќ, кој од извесно, една доста тешка ситуација, не погоди за три поени, па победата остана за Широки.

Баковиќ реализираше 16 поени, Делалиќ 12, а Војдан Стојановски додаде 10 за МЗТ Скопје на овој последен меч од регуларниот дел од сезоната во ова регионално натпреварување.

Македонскиот првак заврши со ефект 8-5, а во доигрувањето за место/та во АБА лигата ќе тргне од позицијата број 5.

За место во полуфиналето, екипата од Аеродром ќе разигрува со вечерашниот противник. 

Ss1

Можете да прочитате

Реал во судиското продолжение ја кутна Барса која на двапати водеше на „Бернабеу“

Ливерпул преку Фулам се израмни на врвот со Арсенал

Вардар поразен од Воска во дербито на дното