Утрински Весник
Македонија

АА: По 25 години, Албанците се исклучени од клучните позиции во државата

Ali Ansa Za Albancite.webp.webp

Со формирањето на нелегитимната влада Албанците секојдневно ги губат најважните дирекции во државата, велат од Алијанса за Албанците (крило Села) во соопштение до медиумите.

Од партијата велат дека со одлуките започнати од формирањето на Владата, но и со оние што се очекува да бидат донесени во наредниот период, по 25 години, Албанците се исклучени од клучните позиции во најважните институции во државата

„По Агенцијата за Разознавање, каде што беше разрешен директорот Албанец и именувани директор и заменик директор македонци, денеска истото се случи и со Фондот за здравствено осигурување. Во оваа институција, која е во секторот на Арбен Таравари, денеска стапија на должност двајца нови директори, двајцата македонци, разрешувајќи ги двајцата поранешни директори, од кои едниот Албанец. Со одлуките започнати од формирањето на Владата, но и со оние што се очекува да бидат донесени во наредниот период, по 25 години, Албанците се исклучени од клучните позиции во најважните институции во државата. Во меѓувреме, албанските партии кои ги загубија изборите и како такви станаа дел од Владата, во некои случаи молчат, а во некои случаи, како овој последниот, стануваат директни спроведувачи на одлуките против Албанците“.

Можете да прочитате

Штип вечерва е обвиен во чад поради шумски пожар, да се избегнува присуство на отворено

Муцунски: Ќе го истражиме работењето на дипломатите во изминатиот период и ќе воспоставиме мрежа на стручни дипломати кои се грижат за интересите на државата

Полициските хеликоптери  исфрлија над 120 тони вода врз пожари