Реал го осови Супер купот на УЕФА, Мбапе дебитираше со гол

Реал Мадрид со трофеј ја отвори новата сезона. Европскиот првак, во Вараша, со победата над Аталанта 2:0 (0:0), го освои Суперкупот на УЕФА. „Кралскиотклуб“ шест пат во историјата го освои овој трофеј. За Реал дебитираше Килијан Мбапе и на дебито францускиот репрезентативец постигна гол.

Бавно неинтересно прво полувреме одиграа Реал и Аталанта. Тимот од Бергамо имаше шанса кога по ударот на Де Рон топката од главата на Милтиао заврши во гредата, а во финишот на првиот дел Родриго ја погоди гредата.

Марио Пашалиќ и Тибо Курота најавија дека второто полувреме ќе биде со поголем интензитет и квалитет.

Во 46.минута, Пашалиќ упати идар со глава, Куртоа со одлична интервенција ја исфрли во корнер.

По 50 минута играчите на Реал го засилија темпото. Искористија две лоши реакции во одбраната на Аталанта и го решија мечот.

Валверде погоди во 58.минута по додавањето од Винисиус. Потоа во седум-осум минути шанси имаа Белингем, Винисиус и повотрно Белингем. Резултатот остана 1:0 до 69.минута кога Мбапе го постави конечниот резултат.

Пакистанецот Надим ќе биде награден со речиси 900.000 долари за олимпиското злато