Динамо Загреб неславно со „петарда“ од ПАОК во Солун заврши на меѓународната сцена

Хрватскиот фудбалски шампион Динамо неславно ја заврши сезоната на меѓународната клупска сцена, откако вечерва на реваншот од осминафиналето во Конференциската лига беше нокаутиран од гчкиот ПАОК во Солун (5:1). Првиот меч во Загреб го добија „модрите“ со 2:0, но таа предност на Динамо беше стопена по само половина час игра на „Тумба“. Првото полувреме заврши со 3:0 за ПАОК, со погодоците на Баба, Сучиќ автогол и Томас. Динамо се врати во игра во 49. минута преку Хоџа и се избори за резултат кој му носеше барем продолжение, но Кулиеракис и Живковиќ од пенал се погржија Динамо да биде испратен од Солун со „петарда“. Пласман во следната фаза обезбедија и Фенербахче и Фиорентина и покрај тоа што ниедна од овие две екипи не победи вечерва. Фенербахче загуби дома од Ројал Унион со 0:1, но во првиот меч славеше со 3:0, додека Фиорентина ремизираше со Макаби Хаифа (1:1), ама во четвртфиналето ја однесе триумфот на гости со 4:3