Пелистер против МЗТ Скопје во финалето на кошаркарскиот Куп на Македонија

Екипата на Пелистер ќе биде противник на МЗТ Скопје во финалето на кошаркарскиот Куп на Македонија откако го совлада кавадаречки Еуро Никел 2005 со 78:68 и обезбеди место за финалето против бранителот на трофејот и актуелен шампион МЗТ Скопје Аеродром.

Во вториот одигран полуфинален натпревар на турнирот во Битола, во кој Пелистер славеше над Еуро Никел со 78-68, пелистерци првата четвртина ја завршија само со пет разлика (18-13). Вториот период им припадна на кавадарчани (23-21), па на пауза се замина со резултат 39-36 за Пелистер.

И по третиот период ниту еден од тимовите не успеа да направи поголема резултатска предност, па во последниот пелистерци влегоа само со поен предност 55-54. Така беше се до резултат 59-59, која домаќините направија серија од 13-0 и поведоа со 72-59 (+13). Таквата предност избраниците на Радуловиќ знаеја како да ја сочуваат и заслужено да се радуваат на победа со конечни 78-68.

Јуре Планиниќ и Андреј Маслинко одиграа фантастичен меч. Хрватот натпреварот го заврши со 27 поени од кои 22 во првото полувреме, а македонскиот репрезентативец постигна 22 поени.

Финалниот дуел на програмата е утре од 18 часот.

И второто злато на ОИ 2024 за Кина

Ѓуретановиќ не го исплива неговото најдобро време на Олимпијадата во Париз

Кинеската стрелачка репрезентација го освои првиот златен медал на Олимпијадата 2024